Kaminopedia
Advertisement
Lightsabers negwt
Fénykard
Gyártási információk
Gyártó:

minden egyes fénykardot a saját tulajdonosa készített el

Típus:

kézifegyver

Fizikai és technikai adatok
Hossz:

25–75 cm

Használat és történet
Korszak(ok):
Hovatartozás:

Erő-használók


      HanCsubi javít „Energiaszabályozót... most! Ez nem az. Hozd a hidrokulcsokat!”
Ez a lap a Műhely közös csonkja, vagyis több szerkesztő által elkészíthető oldal. Segíts a szerkesztésében!
      Jajnekünk „Jaj nekünk!”
Ezt a lapot át kellene dolgozni, hogy megfelelő minőségű legyen!
„Ez a Jedi lovagok fegyvere. Fürgébb és elegánsabb mint a lézerpuska.”
Obi-Wan Kenobi[forrás]

A fénykard a Jedi lovagok fegyvere. Minden Jedi lovag saját maga készíti fénykardját. Ez a végső próba, hogy lovagok lehessenek. A fénykard szinte minden anyagot könnyedén, vagy csak minimális ellenállás mellett vág át. Kivételt a cortosis és a phrik nevű ritka ásványok képeznek, amik a többi anyaghoz viszonyítva sokkal ellenállóbbak a fénykarddal szemben, és a mandaloriai páncél.

Története

Már akkor, amikor az Erő-érzékeny személyek YE 25 783-ban a Tython bolygón megalapították a Jedi Rendet, elterjedt volt körükben különféle fegyverek használata. Később a kovácsolás és fejlett, más világokból származó technológiák ötvözésével a Jedik megtanulták, hogyan „fagyasszák” le a lézersugarat, ami az első komoly lépés volt a fénykard létrejötte felé.

Az első fénykardokat YE 15 500 körül alkották meg. Ezek azonban még igen instabilak voltak és rengeteg energiát nyeltek el egy övre szerelt erőhordozóból. A túlmelegedés előtt rövid ideig voltak használhatóak. Ezek a kezdetleges fénykardok inkább csak rituális tárgyak, nem pedig fegyverek voltak.

A fegyver instabilitásából adódó problémákat az évezredek során sikerült eltüntetni, így YE 7000-re az ormótlan fegyverek helyét átvette az elegánsabb és széles körben használt fénykard. Az elért stabilitás ellenére az energiafogyasztás még mindig hátráltatta a fegyver gyorsabb terjedését, mivel használatukkor még mindig szükség volt egy övön viselt energiatárolóra.

A fénykard történetének fordulópontja Karness Muur Sith nagyúr életében állt be, aki elkészítette az első, modern fénykardot. YE 5000-ben, a nagy hiperűr háborúban a Sithek már előszeretettel használták a fénykard modern változatát. Az ilyen fegyver készítésének technológiája a Jedik és a Galaktikus Köztársaság tudomására csak a konfliktus után jutott. A külső energiahordózókat ekkorra már felváltotta a fénykard belsejében elhelyezett energiagenerátor.

A Nagy Jedi tisztogatás után, YE 1-től kezdődően a fénykardok hatalmas értékű ereklyékké váltak néhány gyűjtő számára. Palpatine Galaktikus Birodalmának idején számos fénykard talált gazdát a feketepiacon. A fénykardok csak az új Jedi Rend felemelkedése után váltak ismét jelentőssé köszönhetően Luke Skywalker tanításainak és a holokronok újrafelfedezésének.

Palpatine bukása után a Jedik ellenfelei tömegesen készítettek fénykardokat, hogy ezzel szereljék fel egyre növekvő seregeiket. A Jedik ezek ellenére hűek maradtak a régi szokásokhoz, és fénykardjaikat továbbra is saját maguk, az Erő segítéségével készítették el. YU 137-ben a birodalmi lovagok is saját maguk készítették el fénykardjaikat, de azok egytől-egyig ugyanolyanok voltak. Ezzel jelképezték azt, hogy a lovagok mennyivel kevesebb értek, mint a Birodalom, amit szolgáltak.

A kard felépítése

„Ez a fénykard az életed!”
―Obi-Wan Anakinnek[forrás]

A kard pengéje maga az Erő, melyet egy Adaminum nevű kristály hordoz magában. A Jedik az Erőt egy, a kard markolatában elhelyezett energiacella segítségével szabadítják fel. A kard összetétele és szerkezete nem bonyolult, 5 része van: a kristály, a markolat, mely 2 részből tevődik össze, és két energiacella, melyek körülölelik a kristályt. A penge színét a kristály határozza meg. Létezik az Adaminumnak egy "testvére", mely csak vörös színben lelhető fel. Ezt a lovagok nem használják, mert a vörös szín a sötét oldalt szimbolizálja. Ellenben a Sith lovagok csak ezt a kristályt használják fénykardjuk előállításához.

Sokan rosszul azt hiszik, hogy a fénykard azért vág át szinte mindent, mert magas hőmérsékletet termel. A fénykard viszont egyáltalán nem ad ki hőt. A kard ereje a benne lévő kristályból származik. Többféle kristály lehet benne. Lehet benne olyan amely a színét módosítja, amely megerősíti az erejét, vagy amely a penge formáját módosítja. A penge a legtisztább energiából van.

Ha a valóságban el akarnánk készíteni egy fénykardot, akkor nem lézerből, hanem plazmából kellene a pengéjét megformálni (a lézer végtelen hosszú lenne). A plazma pengének 20 000 °C fokon kellene égnie, hogy át lehessen vágni vele bármit is. Ezenkívül fel kellene találni egy olyan védőöltözetet, amely ellenáll ennek az iszonyú hőmérsékletnek. A valóságban tehát ehhez hasonló tárgyat képtelenség lenne összeállítani - legalábbis jelenlegi technikai tudásunk szerint.

Színek

Jedik a főkancellár irodájában

Saesee Tiin, Agen Kolar, Mace Windu és Kit Fisto Jedi mesterek különböző színű fénykardjaikkal.

A kék hagyományosan a harcra kiképzett Jedit jelképezte, körülbelül 4,000 évvel a yavini csata előtt, csakúgy mint a zöld jelképezte az Erő igazi mestereit. Az idő múltával azonban az került előtérben, hogy ki milyen kristályt talált a fénykardja készítésekor. A nabooi csatakor már nem volt ritka, hogy egy Jedi több fajta színű fénykardot is használt már. Jó példa erre Agen Kolar, aki a geonosisi csatakor zöld fénykardot használt, de miután Eeth Koth ő helyettesítette a Jedi Tanácsban, készített magának egy új, immár kék pengéjű fénykardot, melyet haláláig használt.

A Jedik fénykardjainak színe általában kék és zöld. A kék az erős Jedit jelképezi (vagy a Jedi Őrző rangot), de létezik ciánkék / türkiz / is, például Tenel Ka Chume Ta' Djo fénykardja. A zöld hagyományőrző és családi (vagy Jedi Tanácsos), ebből létezik viridian is, ami a világoszöld. Többféle színű kristály is van (ami a fénykard színét adja meg), például Mace Windunak lila fénykardja van. A lila szín teremtőt takar (más források szerint, a lila színű kristályt azok a Jedik használnak, akik egyszer már visszatértek a sötét oldalról). Valamint a a Kel-Dor fajba tartozó Plo Koon mesternek sárga fénykardja van, a sárga szín házasságot jelent (vagy Jedi Őrszem). A Sitheknek, vagyis a rossz útra tért Jediknek piros fénykardjuk van, azonban a régi Köztársaság idején voltak olyan Sithek is, akiknek bronz, vagy narancssárga. A birodalmi lovagoknak ezüst színű.

Minden Padawan számára eljön az idő, amikor kiképzésük következő fokára lépéséhez el kell készíteniük saját fénykardjukat. Ekkor megválnak kiképző kardjuktól és tovább adják azt az újonc padawanok részére. Az elkészített fénykardokhoz mindannyian egy-egy fókuszáló kristályt használnak fel, ami miatt lesz fénykardjuk színe a kiválasztott kristályé. A színt minden Jedi saját ízlése szerint választja ki, jellemtől függően.

  • Bronz
  • Citromsárga
  • Cyan
  • Ezüst
  • Kék
  • Lila
  • Narancssárga
  • Sárgászöld
  • Viridián
  • Vörös
  • Zöld

Lásd még

Advertisement